Wyposażenie i Motoryzacja – znajdź coś dla siebie

Jakie są wady oraz zalety LPG?

Jakie są wady oraz zalety LPG?

By Sty 19, 2017 w Motoryzacja | 0 komentarzy

Jakie są wady oraz zalety LPG?

Skrót LPG po angielsku znaczy Liquified Petroleum Gas, czyli płynny gaz naftowy. To mieszanina propanu i butanu, gazów, które uwalniają się jako produkty uboczne podczas rafinacji ropy naftowej. Jest łatwopalna, ale nie trująca i ma właściwości znieczulające. Nie należy jej przez to wdychać. Jest ponadto bezwonna, a przykry zapach to rezultat sztucznego nawaniania, aby łatwiej wykryć wycieki. LPG jest cięższy od powietrza i podobnie jak benzyna lżejszy od wody. Rozpuszcza oleje, tłuszcze, gumę naturalną, nie powoduje natomiast korozji stali.

Jakie są wady oraz zalety LPG?

LPG charakteryzuje się dużym stopniem czystości, co oznacza jego praktycznie nieograniczoną trwałość. Ma dużą liczbę oktanową (około 100), przez co jest bardziej odporny na spalanie stukowe niż benzyna. W porównaniu z innymi paliwami powoduje znacznie mniejsza emisję spalin. Niemal całkowicie pozbawiony jest siarki, a podczas spalania prawie nie wydziela sadzy. Dużo lepiej miesza się z powietrzem tworząc palną mieszankę. Podczas spalania w silniku nie występuje zjawisko kondensacji ciekłego paliwa na ściankach cylindrów. LPG nie wytwarza osadów zanieczyszczających olej silnikowy.

Do zapłonu LPG potrzeba większej energii, gaz zapala się wolniej, przez co jego spalanie trwa dłużej, a temperatura spalin jest wyższa niż przy zasilaniu na benzynę. Ponadto w instalacjach typu mieszalnikowego może dochodzić do cofania płomienia do kolektora i wybuchu znajdującego się tam gazu. Grozi to uszkodzeniem kolektora, zwłaszcza tego wykonanego ze sztucznego tworzywa. Wyższa temperatura w komorze spalania w porównaniu ze spalaniem benzyny może powodować wypalanie gniazd zaworowych. LPG powoduje mniejsze napełnianie cylindrów, co w połączeniu z koniecznym opóźnieniem kąta wyprzedzenia zapłonu skutkuje spadkiem mocy w porównaniu z mocą uzyskiwaną przez silnik przy zasilaniu benzynowym. Zużycie LPG jest o co najmniej 10-15 proc większe w stosunku do zużycia benzyny. W przypadku najprostszych instalacji wzrost zużycia sięga nawet 30-40 proc.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *