Wyposażenie i Motoryzacja – znajdź coś dla siebie

O czym należy pamiętać mając instalacje LPG w swoim samochodzie?

O czym należy pamiętać mając instalacje LPG w swoim samochodzie?

By Sty 19, 2017 w Motoryzacja | 0 komentarzy

O czym należy pamiętać mając instalacje LPG w swoim samochodzie?

Przede wszystkim raz w roku, najlepiej wiosną, należy poddać instalację LPG rutynowemu przeglądowi. Po jesienno-zimowej eksploatacji, kiedy warunki dla pojazdów są najcięższe (skoki temperatur, opady) poszczególne elementy instalacji mogą ulec rozregulowaniu lub wręcz zniszczeniu. Może to zakłócać prawidłowe działanie systemu, w tym przede wszystkim na poziom spalania autogazu. Koszt podstawowego przeglądu instalacji gazowej wynosi, w zależności (od rodzaju systemu) od 100 do 200 zł.

 

O czym należy pamiętać mając instalacje LPG w swoim samochodzie?

Reduktor

Wadliwie działający reduktor można naprawiać, choć w najtańszych typach instalacji jest to nieopłacalne. Koszt tego podzespołu przeznaczonych do instalacji LPG starego typu wynosi od 150 do 300 zł. Podobne kwoty należy wydać w przypadku naprawy. W nowszych typach instalacji koszt nowego reduktora sięga nawet 700 zł i w tym przypadku warto najpierw zapytać mechanika, ile będzie kosztować naprawa. Według serwisantów reduktor należy wymienić lub przynajmniej poddać go dokładnemu przeglądowi co 100-150 tys. km przebiegu.

Filtry

Najczęściej są dwa filtry, choć w starszych rozwiązaniach spotykany jest tylko jeden filtr. Choć są to elementy niepozorne pełnią bardzo ważna rolę, identyczną z tym, jaką pełni filtr paliwa, czyli wychwytują zanieczyszczenia w paliwie LPG. W przypadku autogazu takie zanieczyszczenia są szczególnie niepożądane, bo paliwo to zanim dotrze ze zbiornika do komory spalania przechodzi dość długą drogę.

Gumowe węże

To często zaniedbywany element instalacji gazowej. Tymczasem w miarę upływu lat guma parcieje. Zatem gumowe węże mogą być nieszczelne na połączeniach.

Zbiornik LPG

Zbiornik autogazu ma określony okres eksploatacji wynoszący 10 lat. Po tym czasie powinien być on poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy.

Elektroniczny sterownik

W instalacjach gazowych występuje elektroniczny sterownik, którego zadaniem jest dozowanie ilości gazu dopływającego do cylindrów (tego elementu nie tylko w instalacjach I generacji). Sterownik współpracuje z różnymi czujnikami, a przede wszystkim z komputerem sterującym pracą silnika.

artykuł napisany razem z serwisem internetowym www.autoskup-zachodniopomorskie.pl

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *