Wyposażenie i Motoryzacja – znajdź coś dla siebie

Kupno samochodu z gazem czy montaż na własną rękę?

Kupno samochodu z gazem czy montaż na własną rękę?

By Sty 19, 2017 w Motoryzacja | 0 komentarzy

Kupno samochodu z gazem czy montaż na własną rękę?

Kupno samochodu z gazem czy montaż na własną rękę?

 

W erze drożejącego paliwa każdy szuka oszczędności. Koncerny też – produkują coraz ekonomiczniejsze jednostki napędowe, by zwabić kierowców. Niestety ubolewa na tym trwałość silników. Jednak w dalszym ciągu z oszczędzaniem kojarzy się instalacja LPG – Polacy ją kochają. Jednak lepiej zamontować ją samemu, czy kupić wraz z autem w komisie?

Pojazdy używane sprzedawane z LPG są bardzo często mocno wyeksploatowane, dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie auta przed zakupem. Po pierwsze – instalacji nie kupuje się po to, by mało jeździć. Taki samochód z pewnością bije rekordy pod względem rocznego przebiegu. Przy okazji nie warto też wierzyć w niski stan licznika. Po drugie – silnik zdecydowanie gorzej znosi jazdę na gazie niż na benzynie. Konieczne są regularne przeglądy, częstsza wymiana oleju i większa troska. W ilu takich autach użytkowanie było odpowiednie? Na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Istnieje spora szansa na to, że po kilku latach właściciel sprzedaje auto, bo motor wymaga remontu, lub po prostu „gaz” nie przyjął się i sprawia problemy. Na to wszystko jest recepta – można kupić auto bez instalacji i później ją zamontować.

Założenie instalacji po zakupie ma tak naprawdę trzy, zasadnicze wady. Trzeba ją kupić. A po wyłożeniu gotówki na samochód znalezienie kilku dodatkowych tysięcy może nie być proste i przyjemne. Po drugie – trzeba stracić czas, by znaleźć odpowiedniego fachowca, a później zostawić u niego samochód. I po trzecie – trzeba dużo jeździć, by inwestycja szybko się zwróciła, bo w przeciwnym wypadku nie będzie miała sensu. Mimo tego zalety montażu LPG po zakupie są kuszące.

Nie trzeba martwić się historią serwisową instalacji, bo samemu można o nią zadbać od samego początku. Ponadto samodzielnie można wybrać firmę (np. z polecenia) i rodzaj instalacji by mieć pewność, że całość została dobrze dopasowana i wykonana. Do tego silnik wcześniej pracował tylko na benzynie, więc istnieje większa szansa na to, że jest w stosunkowo dobrej kondycji, choć diagnostyka samochodu przed zakupem jest ważna i lepiej jej nie lekceważyć.

Tak naprawdę bezpieczniej jest założyć instalację gazową samemu. Jednak wszystko zależy od funduszy, bo zakup auta wyposażonego w LPG w ogólnym rozrachunku okaże się tańszy. Wiąże się to jednak z ryzykiem, bo w portfelu zostanie więcej tylko wtedy, gdy silnik nie wymaga jeszcze remontu.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *